Top

Plus2

V predošlom článku sme si povedali niečo o moderných materiálových riešeniach v exteriéri, teraz sa presunieme do interiéru a rozoberieme najčastejšie používané materiály v súčastnosti.

Nie je betón ako betón

betón - netradičné materiály v interiéri

betón – netradičné materiály v interiéri

 

Na niektorých pôsobí veľmi chladne, neatraktívne a nevedia si jeho použitie v interiérovom dizajne predstaviť. Pre druhých je to naopak materiál veľmi čistý, elegantný, nadčasový a dizajnový. Reč je o betóne. V dnešnej dobe  popularita betónu rapídne narastá a v interiéri sa objavuje v rôznych použitiach a vyhotoveniach.
Ideálnym a najautentickejším je pohľadový betón. Ide o priznanú betónovú konštrukciu, ktorá už nie je upravovaná stierkami, omietkou či obkladmi. Je poznačený debnením, čo však len pridáva na atraktivite dizajnu interiéru, pretože debnenie vytvára určitý raster, ktorý priestor zútulňuje. Výhodou je nenáročná údržba a odolnosť voči vode a vlhkosti. Pohľadový betón sa dá použiť pri akýchkoľvek konštrukciách (betónové stropy,  betónové podlahy, betónové steny). Záleží len na vás, ktorému použitiu v rámci návrhu interiéru dáte prednosť.

 

Ak však v interiéri nemáte betónové konštrukcie, ktoré by bolo možné priznať, alternatívnym riešením môžu byť stierky z pohľadového betónu. Stierka je dodatočná úprava stien alebo stropov, ktorá zabezpečí betónový vzhľad. Pri nich sa vám naskytá možnosť úpravy betónu podľa vašich požiadaviek. To znamená, že je možné prispôsobiť odtieň a štruktúru betónu, raster debnenia či množstvo „kazov.“

 

Interiérovému dizajnu vládne príroda

Betón svojím industriálnym charakterom a naturálnou drsnosťou väčšinou vytvára príjemný kontrast s teplejšími materiálmi, predovšetkým s drevom.  Tento materiál je každému dobre známy, najmä pri použití na podlahách alebo nábytku. Pri návrhu interiéru sa čoraz viac využíva drevo ako obkladový materiál. Treba si však pri ňom dať pozor na použitie prílišného množstva jeho druhov. Ideálny je výber dvoch, prípadne troch kombinácií.

Ďalším kontrastným prvkom k betónu pri interiérovom dizajne môžu byť aj zelené steny. Ich samotné použitie pôsobí v interiéri veľmi príjemne, pretože zeleň má odjakživa pozitívny vplyv na zdravie a psychiku človeka, pôsobí ukľudňujúco, osviežuje okolie a zlepšuje kvalitu ovzdušia. Aj pri zelených stenách sa ponúka viacero riešení. Jedným z nich je hydroponické pestovanie rastlín. Ide konkrétne o pestovanie bez pôdy v živnom roztoku. Výhodou je jednoduchá a čistá údržba.

 

Inovatívnym riešením pri návrhu interiéru sú machové steny. Vyrobené sú zo škandinávskeho prírodného lišajníka. Mach je vysušený a následne stabilizovaný pomocou prírodných solí bez použitia chemických látok a tak je plne vhodný do interiéru. Hlavnou výhodou machových stien je úplná bezúdržbovosť. Nie je potrebné žiadne zalievanie alebo zastrihávanie. Taktiež sú neobmedzené aj možnosti použitia čo sa týka, veľkosti, farby či tvaru.

 

machová stena - netradičné materiály v interiéri

machová stena – netradičné materiály v interiéri

Návrh interiéru pre extravagantných zákazníkov

O čosi odvážnejší a extravagantnejší materiál v rámci interiérového dizajnu je corten. Na vybranú časť steny sa aplikuje kov, ktorý je následne zoxidovaný a tým je vytvorený reálny hrdzavý povrch. V tomto prípade je možné vytvorenie jednoliatého povrchu či opäť rastra, ktorý pôsobí ako plechy napájané na seba.

Pri voľbe materiálov v rámci dizajnu interiéru je dôležité myslieť na to, že menej je niekedy viac. Je účelné vyberať si nielen materiály, ktoré spolu ladia, ale aj materiály nadčasové. Ak si nie ste istý, aké kombinácie materiálov vám vyhovujú a obávate sa použitia niektorých z nich, je dobré obrátiť sa práve na architekta. Jeho prácou je vám poradiť a navrhnúť ideálne riešenie pre váš interiér.

Post a Comment

X

Nechajte nám na seba kontakt alebo pošlite správu a my sa vám ešte dnes ozveme späť.