Top

Plus2

V našom blogu sme sa už venovali téme „Správny výber pozemku a lokality pri stavbe rodinného domu.“ Tentokrát sa pozrieme na neustále aktuálnu tému – kúpa bytu, čo tomu predchádza, na čo si treba dať pozor a na čo sa zamerať.

Bývanie v byte, resp. jeho kúpu zvažujú predovšetkým mladí ľudia, ktorí sa chcú osamostatniť. Kúpa bytu je teda pre nich prvá veľká (možno aj najväčšia) investícia v živote. Nadšenie z vidiny nového bývania však môžu veľakrát zatieniť na prvý pohľad drobné nedostatky v interiéri bytu. Tie sa môžu časom zmeniť na reálne problémy. Preto je dôležité pri takejto investícii premýšľať s chladnou hlavou, prípadne sa poradiť s architektom.

Rozpočet

Prvá základná vec, ktorú si treba objasniť hneď na začiatku je výška investície. Tento bod v najväčšej miere ovplyvňuje všetko ostatné – lokalitu, veľkosť a aktuálny stav bytu. Nemusí a ani automaticky neplatí, že čím je byt drahší, tým je lepšie riešený. Na trhu je množstvo pseudoluxusných bytov s dispozíciou horšou, ako je pôdorys bytu v petržalskom paneláku. Je teda potrebné nájsť povestný zlatý stred, prekonať predsudky, spraviť si dôsledný prieskum trhu a možno si aj nechať poradiť od odborníka, najlepšie architekta. Je treba mať istotu, že vaše peniaze budú čo najlepšie zhodnotené a nezabúdať aj na to, že v danom byte nemusíte bývať stále.

Lokalita

Pred kúpou bytu by ste si mali byť úplne istý samotnou lokalitou. Z predchádzajúceho bývania vie zrejme každý určiť zopár dôležitých vecí, ktoré potrebuje mať pre každodenný život vo svojom okolí a pri kúpe nového bytu by sa toho rozhodne nemal vzdať.

Pre niekoho môže byť prioritou bývanie v centre mesta, kde sú byty spravidla najdrahšie. V tomto prípade  zväčša nepôjde o novostavby a taktiež môže byť problém aj s parkovaním. Centrum, respektíve širšie centrum, má však pre mladých ľudí lákavú atmosféru, kvalitnú občiansku vybavenosť a spravidla aj dobrú dopravnú dostupnosť peši, bicyklom, či verejnou dopravou, takže potreba parkovacieho miesto priamo pri byte môže byť preceňovaná.

Iná skupina ľudí zase preferuje okrajové, pokojnejšie časti mesta s blízkosťou prírody. V takýchto častiach mesta sa však väčšinou bez auta nezaobídete, keďže aj dostupnosť MHD býva horšia a bohužiaľ prímestská doprava na Slovensku nemá takú kvalitu, s akou sa stretávame na cestách po západnej Európe. Netreba však nad našou domovinou zlomiť palicu. Určite je užitočné nájsť si chvíľu času a na internete vyhľadať, či sa práve v blízkosti vami vytipovanej lokality neplánuje v budúcnosti realizovať dobré dopravné napojenie. Hodnota takejto nehnuteľnosti môže narásť a vaša investícia bude zhodnotená, no naopak aj klesnúť, pokiaľ bude postihnutá napríklad akustickým znečistením, či neestetickým priestorom v okolí budúcej dopravnej stavby. Každopádne, prieskum v tomto smere môže byť mimoriadne prospešný. Najčastejším prípadom, na ktorý si treba dať pozor pri bytoch  či bytov,  sú rušné cesty v okolí bytu. To býva problém, ktorý si mnohý pri obhliadke bytu hneď neuvedomia, ale časom Vás to začne otravovať. A hoci si aj zvyknete, po rokoch to môže byť odrádzajúcim faktorom pre mnohých záujemcov o kúpu vašej nehnuteľnosti a vy budete musieť žiaľ  znížiť navrhovanú cenu.

V súčasnom stavebnom boome tiež nie je na škodu si zistiť možné plánované zmeny v okolí bytu, alebo sa už prebiehajúcich zmien a stavieb v okolí hneď nezľaknúť. Novou výstavbou v okolí sa byt môže časom zhodnotiť, v prípade že v okolí pribudne nová občianska vybavenosť, alebo športoviská.

Bytový dom

novostavba bytového domu

novostavba bytového domu

Ak ste si už objasnili lokalitu, ďalšou dôležitou vecou je samotný bytový dom. Základné rozdelenie, ktoré odvníma každý, je či sa jedná o novostavbu, alebo starší bytový dom. Obe majú svoje výhody a nevýhody.

Novostavby budú spravidla drahšie ako staršie byty ( ak nie – tak niečo nebude v poriadku )  a taktiež sa v mnohých prípadoch predávajú ako holobyty. To síce znamená ešte ďalšie náklady do zariadenia ( kuchynská linka, kúpeľňa, podlahy, dvere,..) , ale vytvoríte si bývanie podľa vlastných predstáv, bez toho aby ste sa museli prispôsobovať štýlu niekoho, kto tam býval predtým. V takomto prípade vám môžu pomôcť napríklad bytový dizajnéri. Druhá možnosť v novostavbe je tá, že súčasťou bytu je aj vybraný štandard. Ak sa v byte nachádza, vyššie spomenuté dokončenie odpadá a stačí si byt len zariadiť. Štandard však nemusí byť vždy riešený kvalitnými materiálmi a taktiež Vám nemusí sadnúť farebnosťou, či štýlom. Potom sa môže stať, že budete roky bývať v byte, ktorého interiér Vám nie celkom vyhovuje, ale zároveň Vám je ľúto ho vymieňať,  keďže je nový. Dnešné novostavby bytových domov bývajú často riešené veľmi ekonomicky, preto je v jednom vchode, resp. na jednom podlaží oveľa viac bytov, a to môže znamenať menšie súkromie. Bývanie v novostavbe však prináša aj mnoho výhod. Spoločné interiérové, ale aj exteriérové priestory bytových domov sú väčšinou kvalitnejšie riešené, s dôrazom na komunitný život. V parteri sa často nachádzajú rôzne obchody, kaviarne a iné prevádzky, ktoré spríjemňujú život obyvateľom. Pri novostavbách nebýva problém ani s parkovaním, keďže na byty v bytovom dome je plánovaný adekvátny počet parkovacích státí.

Pri kúpe staršieho bytu, či už v panelovom alebo tehlovom bytovom dome, je dôležité, aby bol prerobený, resp. zateplený. V opačnom prípade Vás môžu v blízkej budúcnosti čakať náklady spojené s rekonštrukciou bytového domu. Preto si treba všimnúť aj spoločné priestory – či sú vymenené vstupné dvere, schránky, poprípade aj osvetlenie chodieb. Staršie byty však majú svoje čaro, hlavne v prípade, keď sa nachádzajú v centre mesta. Vysoké stropy, priestrannejšie izby, priečne prevetrávané byty a menej bytov na jednom podlaží je len zopár výhod bývania v starom byte. Nevýhodou  sa môžu stať podľa skúsených bytových dizajnérov vyššie zálohové predpisy na základe neefektívneho vykurovania veľkých objemov vzduchu a tepelných strát starších materiálov. Problémom bývajú tiež staré nevymenené elektroinštalácie (treba sa vždy pozrieť na poistky, ak sú nové, nová je aj elektroinštalácia), nevymenené stúpacie potrubia, horšie zabezpečenie domu, absencie výťahov a pod.

povodný a navrhovaný stav pri rekonštrukcii starého tehlového bytu

povodný a navrhovaný stav pri rekonštrukcii starého tehlového bytu

Nechajte si poradiť. Skúsený architekt môže odhaliť skryté vady pri kúpe bytu

V mestách a obciach na čom sa zhodne asi väčšina architektov je tiež mnoho veľmi kvalitne zrekonštruovaných starších domov a tie sa môžu ukázať ako veľmi dobrá alternatíva oproti mnohým nekvalitným a lacným novostavbám. V panelákoch si treba dávať pozor na hluk, keďže staré panelové priečky nemajú dobré izolačné vlastnosti. Problémom býva aj krivosť stien, podláh, či iné skryté vady bytu.  Rôzne výhody a nevýhody jednotlivých mestských štvrtí sa dajú zistiť napríklad z internetových diskusií a fór, alebo tiež z urbanistickej literatúry, či z rozhovoru s architektmi. Z našej strany sme Vám pri výbere bytu vždy ochotní podať pomocnú ruku vo forme konzultácie. Obráťte sa na nás, radi Vám poradíme.

Post a Comment

X

Nechajte nám na seba kontakt alebo pošlite správu a my sa vám ešte dnes ozveme späť.