Top

Plus2

Ozvala sa nám mladá klientka z Bratislavy, ktorá sa rozhodla kúpiť menší jednoizbový byt, v pôvodnom stave v staršom bytovom dome v mestskej časti Nové Mesto.
Dohodli sme sa na podmienkach spolupráce, klientka nám ozrejmila svoju základnú predstavu o budúcom bývaní, požiadavkách a samozrejme rozpočet, ktorý architektovi zadá hranice pri tvorbe návrhu.

Požiadavky predstavovali nové dispozičné vyriešenie bytu a návrh v modernom a sviežom dizajne s čo najväčším množstvom úložným priestorov.

Byt v pôvodnom stave je pre architekta vždy väčšia výzva ako byt v novostavbe, kde je už dispozícia zväčša daná a nie je možné ju meniť, vzhľadom na vysokú vstupnú investíciu pri kúpe bytu.

STAV BYTU NA ZAČIATKU BÚRACÍCH PRÁC

Prvotné práce boli na návrhu novej dispozície bytu. Pôvodne jednoizbový byt bol s oddelenou kuchyňou, samostatným wc a samostatnou kuchyňou.

PÔVODNÁ DISPOZÍCIA BYTU

Pre klientku sme pripravili viacero alternatív dispozičného riešenia, v ktorých sme uvažovali s odstránením kuchyne na pôvodnom mieste, následne spojenia kuchyne s obývacou izbou a vytvorenia samostatne spálne.

ALTERNATÍVY  DISPOZÍCIÍ BYTU

Po prvej konzultácii nášho riešenia s klientkou, sme našli rýchlo spoločnú reč a zhodli sme  sa na najlepšom možnom riešení, v ktorom všetky miestnosti okrem kúpeľne tvoria spoločný otvorený priestor a byt sa tak stáva otvorenejším a priestrannejším. Navrhli sme posuvnú stenu, ktorá v prípade potreby úplne oddelí spálňovú časť od dennej zóny. Dôraz sme kládli najmä na stolárske výrobky na mieru, ktoré sú pre menší byt kľúčové a poskytujú klientke dostatok úložných priestorov, ktoré by s typovým nábytkom nebolo možné docieliť

FINÁLNA  DISPOZÍCIA BYTU

Výber typového nábytku je  nemenej dôležitý, jednotlivé zariaďovacie predmety v interiéroch vyberáme z dostupných obchodov, takže si všetko klient môže kúpiť podľa návrhu. Počas tvorenia dispozícii  pracujeme v 3D modeli, ktorý je pripravený vo viacerých materiálových alebo farebných alternatívach. Úvodom sme sa s klientkou zhodli na použití bielej a sivej farby, dreva a doplnkovej žltej farby, takže návrh sme ladili v týchto tónoch farieb.

3D MODEL POČAS TVORBY DIZAJNU

Počas prvej návrhovej fázy, v trvaní asi 4-5 týždňov sme sa klientkou viac krát stretli a návrh sme doladili do finálnych pôdorysov a vizualizácií. Trvanie návrhu štúdie je individuálne a doba návrhu vo veľkej miere závisí od klienta. Po odovzdaní portfólia so štúdiou, sme začali pracovať na projektovej fáze.

FINÁLNE VIZUALIZÁCIE

Projekt interiéru pri rekonštrukcii bytu tvorí: výkres búracích prác, výkres nových konštrukcií, výkres podláh a podhľadu, výkres elektroinštalácií, výkres vodoinštalácií, výkres kladačských plánov a výkresy stolárskych výrobkov. Dokumentáciu sme konzultovali s klientkou a doladili do detailu. Vypracovanie tohto projektu zaberie asi jeden mesiac. Tento časový údaj je orientačný, keďže niekedy sa s vypracovaním projektu začne už počas prípravy štúdie.

PROJEKT INTERIÉRU – STOLÁRSKE VÝROBKY

Následne sa vyhotovený projekt interiéru posiela na nacenenie jednotlivým dodávateľom ( profesiám ), ktorí budú návrh realizovať.  Niekedy je tento proces skoro tak zdĺhavý ako vypracovanie projektu, keďže cenová ponuka od zhotoviteľov nemusí vždy klientovi vyhovovať a hľadajú sa alternatívy a iné riešenia. V prípade interiéru Budyšínska sme realizáciu dali do rúk stavebnej firme, s ktorou spolupracujeme. Dodávateľ zastrešoval všetky činnosti na stavbe, od vybúrania priečok a odstránenia pôvodnej podlahy a omietok, cez vybudovanie novej priečky a sadrokartónového podhľadu, obloženie kúpeľne a položenie podlahy, nové elektroinštalácie, až po finálne vymaľovanie bytu. Celý tento proces trvá zhruba dva mesiace. V priebehu realizácie stolár zameriava priestor  pre vstavaný nábytok, ktorého výroba a samotná výroba a montáž tiež zaberie približne 3 mesiace. Celý proces stavebných prác a vstavaných stolárskych prvkov zaberie 3-5 mesiace v závislosti od rozsahu a náročnosti.

Úloha architekta pri realizácii je dozorovať priebeh a dbať na to, aby bolo všetko zrealizované podľa návrhu . V prípade rekonštrukcie sa často objavia prvky ktoré je potrebné riešiť „za pochodu“. Počas realizácie môže klient prísť s požiadavkou drobnej zmeny. V tomto prípade sa klientka rozhodla zatiaľ nerealizovať posuvnú stenu medzi jedálňou a spálňou. Zámer ale ostal a v budúcnosti tam  môže byť doplnená. Preto sme prípravu na túto stenu v návrhu ponechali a stavbe prichystali možnosť jej doplnenia.

PRIEBEH REALIZÁCIE – NIVELIZÁCIA PODLAHY

Súčasťou našej služby bolo zabezpečenie kompletnej stavebnej realizácie,  dodávka stolárskych výrobkov na mieru. Dodávka podlahy, obkladov, sanity a batérií, svietidiel, závesov a záclon na mieru.

Byt tým pádom poznáme skoro ako vlastný 🙂 a mohli sme ho odovzdať spokojnej majiteľke.

Post a Comment

X

Nechajte nám na seba kontakt alebo pošlite správu a my sa vám ešte dnes ozveme späť.