Top

Plus2

Osvetlenie sa dá v interiérovom dizajne považovať za pomyselnú čerešničku na torte. Výberom osvetlenia môžete interiér doladiť do dokonalosti, avšak treba si dať pozor na jeho prílišné prekombinovanie, ktoré ho môže znehodnotiť. Umelé svetlo scénicky nasvecuje interiér a svojím zafarbením ukáže materiály úplne inak, ako ich vykreslí denné svetlo. Vychádzajúc z poznatkov o interiérovom dizajne večer získava byt či dom úplne iný nádych a tento zaujímavý jav je dobré využiť vo svoj prospech. Na rozdiel od denného svetla býva interiérové osvetlenie z umelých zdrojov koncentrovanejšie a nerovnomernejšie rozptýlené. Tento fakt dovoľuje vzniknúť atraktívnym kontrastom medzi svetlom a tmou a možnosti zvýraznenia zaujímavých prvkov v interiéri. Interiéroví architekti tak môžu pracovať so zvýraznením nie len nábytku či iných doplnkov, no v návrhu interiéru sa vďaka tomu dá svetelne oživiť aj betón, drsnejšia omietka, drevo s prírodnou kresbou, prípadne rôzne obklady.
Interiérové osvetlenie

Interiérové osvetlenie

Druhovo môžeme interiérové osvetlenie rozdeliť na hlavné, pracovné a doplnkové. Hlavné osvetlenie vychádza väčšinou zo stropného svietidla, ktoré môže byť vsadené, prisadené, alebo zavesené. Prisadené a tak isto aj vsadené svietidlo v tomto prípade rozptýli svetlo rovnomernejšie po miestnosti, pretože väčšia časť jeho zložky sa odrazí po strope. Účelom hlavného osvetlenia podľa bytových dizajnérov je vytvoriť podklad a praktickým spôsobom nasvietiť priestor tak, aby v ňom človek videl a vnímal všetky prvky. Toto interiérové svetlo by nemalo byť ani silné ale ani príliš slabé. Pracovné svetlo slúži jednotlivým činnostiam, pod ktoré spadá napríklad príprava jedla, čítanie, písanie, maľovanie či holenie. Pre toto interiérové osvetlenie volíme silnejšiu intenzitu a je viac smerované na konkrétne miesto ako hlavné osvetlenie. Tretím druhom interiérového osvetlenia je doplnkové, alebo dekoračné nasvietenie. V úvode spomenuté scénické nasvietenie v rámci interiéru prostredníctvom zvýraznenia konkrétnych prvkov je doménou práve dekoračného osvetlenia. Zdroje môžu byť rôzne: zavesené svietidlá, stojankové lampy, osvetľovacie pásy či rôzne skryté, integrované systémy.

Teplota svetla je meraná v Kelvinoch a je povinnosťou každého výrobcu informovať o nej na obale. Stupnica prechádza od teplého svetla (okolo 2000K) cez neutrálne (približne 4000-5000K) po studené (10 000K). V rámci návrhoch interiérov sa nezvykne používať studenšie svetlo, ktoré má modrastý nádych a pôsobí  chladne. Neutrálne či biele interiérové osvetlenie je vhodné použiť do technických miestností a komunikačných priestorov, pretože na niekoho môže tiež pôsobiť chladne. Vhodné je použitie neutrálneho svetla aj v prípade pracovného osvetlenia. Do obytných miestností sa tiež viac hodí svetlo teplejšie, s mierne žltým nádychom.

Z kompozičného hľadiska aj tu platí pravidlo: menej je viac. Neodporúčame kombinovať priveľa dizajnov svietidiel, prehnať to s počtom visiacich lámp. Tie sú v interiéri samostatná kategória a treba si na komponovanie visiacich svietidiel dať pozor, pokiaľ teda nechcete dosiahnuť neusporiadaný až chaotický dojem, ktorý je doménou „hispterských,, interiérov. Inak je vhodné zvoliť si jednu oblasť, ktorú chcete zvýrazniť. Môže to byť jedálenský stôl, barový pult alebo konferenčný stôl v obývačke. V prípade decentne zvolených visiacich svietidiel je možná aj kombinácia, ale primárne odporúčame zvoliť iba jeden typ visiaceho svietidla.

Je dobré si uvedomiť, že hoci sú jednotlivé svietidlá v rôznych miestnostiach, treba pri nich uplatniť istý „dizajnmanuál“ a snažiť sa ich vizuálne zjednotiť. Pokiaľ sa však interiérové osvetlenie zvolí vhodne a vkusne, môže sa interiér večernej návšteve predviesť doslova v inom svetle.

Post a Comment

X

Nechajte nám na seba kontakt alebo pošlite správu a my sa vám ešte dnes ozveme späť.