Top

Plus2

Výber správneho pozemku je pri projekte rodinného domu podstatným krokom. Ovplyvňuje samotnú stavbu rodinného domu, ale hlavne sa predpokladá, že v ňom strávite veľkú časť života. Je preto dôležité ,aby ste si nastavili všetky priority a zvážili sumu , ktorú chcete investovať do kúpy stavebného pozemku. V tomto článku vám priblížime, na čo si dávať pozor a poradíme vám, ako postupovať pri výbere pozemku v rámci architektonického návrhu domu.

Vhodný výber lokality

Výber lokality je prvým a najdôležitejším krokom pri projektovaní domov. Je to rozhodnutie podľa individuálnych preferencií a každému vyhovuje niečo iné. Veľmi často sa architekti stretávajú s tým, že pre budúcich majiteľov je podstatná dochádzková vzdialenosť do práce. Na to si treba dávať pozor najmä pri satelitoch väčších miest. Zdanlivo krátka vzdialenosť nemusí vždy znamenať rýchly presun do mesta a každodenné zápchy vám môžu veľmi rýchlo znechutiť bývanie vo vysnívanom dome. Vždy je dobré uvažovať aj s dostupnosťou MHD v blízkosti vybranej lokality. Najmä v prípade hroziacich zápch je napríklad vlak alternatívnym riešením, ako sa dostať do väčšieho mesta. Preto je dôležité prihliadať aj na dostupnosť železničnej zastávky v danej lokalite. Dalšou dôležitou súčasťou projektov domov by mala byť aj občianska vybavenosť. Pešia dostupnosť škôl, škôlok, obchodov, zdravotníckych zariadení a športovísk, poprípade aj širší výber reštaurácií vám zjednoduší a spríjemní život. Takáto vybavenosť je dnes problémom špeciálne pri developerských projektoch, akých je hlavne v okolí Bratislavy veľa. Developer kúpi veľký pozemok, spravidla bývalú ornú pôdu, zvyčajne na okraji menšej obce. Ten následne rozparceluje, vytvorí komunikácie a inžinierske siete, ale v dôsledku šetrenia často vynechá akúkoľvek základnú občiansku vybavenosť. Vznikajú tak štvrte, v ktorých ste odkázaný na každodennú automobilovú dopravu. Výhoda týchto štvrtí však je, že máte k dispozícii už pripravenú infraštruktúru a stačí len začať stavať. Táto alternatíva návrhu domov vám zjednoduší vybavovanie rôznych povolení na stabilizovanom území.

Ak už máte vyhliadnuté konkrétne pozemky v rámci  Vašich predstáv o projekte rodinného domu, je dôležité, aby ste si preštudovali územný plán. Ten máte k dispozícii na mestskom či obecnom úrade. Územné plány sú vypracované na niekoľko rokov dopredu a viete si v nich preštudovať plánované zmeny, ktoré by v budúcnosti mohli v okolí vášho pozemku nastať. Nie je totiž vylúčená situácia, že spočiatku pokojné a tiché prostredie neskôr naruší ruch cesty, či diaľnice. Taktiež je dôležité preštudovať si aj ÚPI, čiže územno-plánovaciu informáciu. V nej sa dočítate o regulatívoch súvisiacich konkrétne s vašim pozemkom – mieru zastavanosti pozemku, dovolenú podlažnosť, výšku zástavby, pomer zastavanej plochy k ploche zelene či počet parkovacích miest.

 

Ideálna veľkosť pozemku

Je podstatné zvážiť veľkosť pozemku, preto by ste mali už vopred vedieť približnú rozlohu vami plánovaného domu, ale aj či počítate v budúcnosti s bazénom, úžitkovou záhradou na pestovanie, alebo len s okrasnou záhradou. Ak ste napríklad drobnochovateľom, nebojte sa so svojím koníčkom pokračovať aj v novom dome. Pokiaľ však nemáte jasnú predstavu, architekti vám odporúčajú optimálnu veľkosť pozemku okolo 500 -700 m2 .  Ideálna učebnicová šírka pozemku je 20m. Tieto čísla pri projektovaní domov sú však iba orientačné. Dobrý architekt si vie poradiť s každým stavebným pozemkom k spokojnosti klienta. Neváhajte sa teda naňho obrátiť.

Niekedy však nie je dôležitá samotná veľkosť, ako skôr proporcie pozemku. Príliš úzky pozemok sa môže niekedy javiť problematický, no pre architekta je zdanlivo nevyužiteľný pozemok profesionálnou výzvou.

Tak isto sa netreba obávať ani svažitosti pozemku. Avšak náklady na výstavbu sú väčšie ako pri rovinatom pozemku. Katalógový projekt naň umiestníte iba ťažko, ale  pre architektov je to príležitosť navrhnúť jedinečnú a niekedy oveľa zaujímavejší projekt rodinného domu ako na rovine.

Orientacia domu na svetové strany

V neposlednom rade je dôležité dbať na orientáciu svetových strán a brať do úvahy aj zatienenie od okolitých objektov. Ideálne je mať prístup na pozemok autom zo severnej strany a orientovať dennú zónu na juh, juhovýchod alebo juhozápad. Pre architekta však nie je neriešiteľná ani iná orientácia svetových strán.

Všetko má svoje výhody aj nevýhody a nájsť ideálny pozemok je niekedy proces trvajúci dlhšie ako samotná stavba. Pokiaľ sa na to vopred pripravíte a rátate s tým, nebudete sklamaní. Nestrácajte trpezlivosť a neupustíte od svojich požiadaviek. Pokiaľ si s výberom pozemku neviete poradiť, pokojne sa obráťte aj na nás.

Post a Comment

X

Nechajte nám na seba kontakt alebo pošlite správu a my sa vám ešte dnes ozveme späť.