Top

Plus2

Aj keď je momentálne v našich končinách jasne najpopulárnejšia klasická omietaná fasáda, pri vašom dome to môže byť kľudne inak. V tomto článku sme pre vás pripravili niekoľko moderných riešení fasád domov, ktoré zlepšia estetiku vášho bývania, predĺžia životnosť fasády a v neposlednom rade ušetria na údržbe.

Stavte na účinné odvetrané fasády či modernejšie obklady

drevený obklad fasády

drevený obklad fasády

 

Odvetraná fasáda sa skladá zo závesného systému, na ktorý sa upína obklad a z obkladu samotného. Medzi ním a stenou vzniká vzduchová medzera, ktorá vám zabezpečí prirodzený odvod dažďovej vody. Takisto slúži ako priestor pre izoláciu. Voľba odvetranej fasády vám prinesie niekoľko dôležitých výhod. Tie pocítite najmä v lete a v zime, keďže tlmí teplotné rozdiely, lepšie odvádza vlhkosť a v neposlednom rade chráni pred vetrom. Spokojní budú aj fanúšikovia tichého a pokojného bývania vďaka kvalitnejším akustickým vlastnostiam. Pri tomto systéme máte možnosť voľby širokej škály materiálov, ktoré vám vyhovujú. K dispozícii máte drevo, vláknocementové dosky či kompozitné materiály.

Už roky patrí medzi najpopulárnejší materiál pri fasádnom obklade drevo, ktoré jej vie dodať žiadaný prírodný charakter. Tu môžeme siahnuť po prírodnom dreve alebo drevených kompozitných materiáloch. Aj keď si prírodné drevo vyžaduje lepšiu starostlivosť a údržbu, jeho estetickosť je neprekonateľná a nadčasová. Údržbu uľahčuje široká škála možností jeho povrchovej úpravy, ako napríklad glazovanie či olejovanie.  Z hľadiska vysokej životnosti sa oplatí zvoliť jednoznačne agátové drevo (až 40 rokov). Ak chcete zvoliť fasádny obklad menej náročný na údržbu, odporúčame vám drevený kompozitný materiál. Ten šikovne využíva výhody plastov v spojení s estetikou dreva, z ktorých je tvorený. Najvhodnejší pomer materiálov je 50 na 50. Vekom tak nemení svoju farbu a navyše je ekologický a recyklovateľný. Aj pri tejto voľbe je pre vás k dispozícii široká škála úprav a fasádnych farieb.

Ďalšou možnosťou pri voľbe fasády domu môže byť vláknocementový obklad (napríklad obkladové panely Fundermax). Medzi ich prednosti patrí odolnosť pred nepriaznivými poveternostnými vplyvmi, mechanická odolnosť a dlhá životnosť oproti iným fasádnym obkladom. V tomto prípade sa môžeme baviť aj o ekologickom aspekte a v neposlednom rade aj o širokých možnostiach pri voľbe farieb, dekorov a rozmerov.  Vďaka rôznym modulom je možné originálne vyskladanie fasádnych panelov či vytvorenie jedného rastra, ktorý pôsobí veľmi elegantne.

 

Moderné fasády rodinných domov

oplechovanie

Nenáročné oplechovanie je stále “in”

 

Ak sa vám zdá koncept prevetranej fasády zložitý, zaujímavým riešením pre vás bude využitie falcovaného plechu. Tradične sa jedná o strešnú krytinu, no moderné fasády rodinných domov využívajú aj nové formy aplikácie. Medzi obľúbené patrí jej “prebehnutie” zo sedlovej strechy po bočnej fasáde až k zemi. Stále sa však úspešne využíva aj samotné pokrytie fasády. V tomto prípade sú vhodné rôzne plechy. Z tých tradičnejších sa odporúčajú titán-zinkové, hliníkové, medené či pozinkované prírodné. Populárnou voľbou sú v poslednej dobe aj lako-plastované plechy, ktoré sú dostupné v rôznych fasádnych farbách. Plechy sa vyhotovujú v súvislých pásoch, upevňujú sa na skryté kotvenie a spájajú sa dvojitou stojatou drážkou. Ten sa nazýva “falcom” a odtiaľ pochádza aj samotný názov systému.

 
Revolúcia vzhľadu fasádnych omietok

Inou kategóriou sú fasádne omietky. Aj pri nich sa začína siahať po menej tradičných prevedeniach. Osloviť by vás mohla omietka, ktorá napodobňuje dizajn pohľadového betónu. Jeho skutočné vyhotovenie býva veľmi zložité a tým pádom ušetríte nemalé prostriedky a čas. To všetko aj za garancie dodržania rovnakého efektu, ako pri originálnom pohľadovom betóne. Jednoducho aplikovateľný na štandardné povrchy (interiér aj exteriér) je napríklad systém fasádnych omietok BetonOptik.

Materiálové riešenie moderných fasád rodinných domov znamená pre architekta a stavebníka vloženie puncu originality pri stavbe rodinného domu. Vám to prinesie vytvorenie jedinečnej fasády, ktorá môže odrážať váš osobný vkus a predstavy. Členením fasády dosiahnete určitú dynamiku a eleganciu, zatiaľ čo dreveným obkladom získate súlad s prírodným prostredím. Pokiaľ však stále váhate,  veľmi dobrou voľbou môže byť aj použitie obkladu izolovane na menšiu časť fasády. Práve jeho kombinácia s bielou omietkou sa môže stať želaným kompromisom, ktorý vo vašom okolí pozitívne vynikne.

 

Post a Comment

X

Nechajte nám na seba kontakt alebo pošlite správu a my sa vám ešte dnes ozveme späť.