Top

Plus2

Typy podláh do bytu a domu

Neodlúčiteľnou súčasťou každého dojmu, ktorý si človek odnesie z vkusne zariadeného interiéru je podlaha. Je dôležitou súčasťou miestností a z určitého hľadiska vždy podporí celkový dojem človeka z priestoru.

Z hľadiska súčasných trendov podľa v interiérovom dizajne nie je dobré, aby bola podlaha príliš výrazná, pretože výsledkom je ťažkopádne pôsobiaci priestor. Architekti volia skôr nenápadné, nekonfliktné štruktúry. Opäť sa stávajú populárnymi prírodné materiály ako drevo, či liate betónové podlahy. Vymenujeme si teraz niekoľko možností riešení, ako možno výber podlahy zvládnuť tak, aby ste boli spokojní a podporili dobrý dojem z vášho interiérového dizajnu.

Laminátové plávajúce podlahy

Toto riešenie je v súčasnosti jedno z najpopulárnejších a najrozšírenejších. Princíp plávajúcej podlahy je jednoduchý na realizáciu, keďže sa nelepí, ani neukladá do poteru. Jednotlivé kusy sa o seba fixujú systémom pero – drážka. Laminátové parkety sa  skladajú z troch vrstiev. Najspodnejšia – krycia chráni strednú vrstvu pred vzlínavou vlhkosťou. Stredná vrstva je tvorená drevovláknitou doskou a má nosnú funkciu. Vrchnú vrstvu, vnímateľnú v interiéri, tvorí papier s potlačou drevenej štruktúry, máčaný v melamíne, aby získal dostatočnú odolnosť voči mechanickým poškodeniam. Keďže dnešné možnosti tlače a grafiky sú naozaj široké, laminátové podlahy sú často na nerozoznanie od drevených a vyrábajú sa v širokej škále úprav, častokrát aj s hmotovo vnímateľnou textúrou dreva. Nejeden architekt volí túto variantu, keďže sú zároveň ekologické, pretože vo výrobe sa využíva recyklované drevo. Výhodou je tiež finančná stránka – laminátové podlahy sú cenovo široko dostupné a nezaťažia váš rozpočet určený na dizajn interiéru.

Drevené podlahy – z masívneho dreva (dub, jaseň…)

masívna drevená podlaha

masívna drevená podlaha

masívna drevená podlaha

masívna drevená podlaha

Hoci sa vyššie spomenuté laminátové podlahy čoraz ťažšie rozoznávajú od masívnych drevených či dyhovaných, drevo je stále drevo. Takto vyhotovená podlaha je vždy a nie len medzi bytovými architektmi považovaná za luxusnejšiu. Drevo je ušľachtilý prírodný materiál. Výhodou drevených podláh je, že sa dajú po čase prebrúsiť a prelakovať a daná podlaha bude po pomerne jednoduchej úprave pôsobiť ako nová. Vhodné je tiež jej použitie pri návrhu interiéru u starších alebo historickejších objektoch, keďže sa ňou môže podporiť „genius loci“ priestoru.

Liate epoxidové a betónové podlahy

liata epoxidova podlaha

liata epoxidová podlaha

liata epoxidová podlaha

liata epoxidová podlaha

Použitie epoxidových a betónových liatych podlahách sa často stretáva s predsudkami ľudí, keďže si ich spájajú skôr s priemyselnými objektmi. Týmto podlahám sa však oplatí dať šancu, pretože vedia pôsobiť mimoriadne čisto a esteticky. V interiérovom dizajne sa používajú napríklad v minimalistickom štýle v kombinácii s bielymi prvkami a čoraz viac si nachádzajú miesta aj v neminimalistických návrhoch. Výhodou je skvelá údržba a pri epoxidových tiež dobré tepelnoizolačné vlastnosti. Ľahko do nich možno zaliať podlahové vykurovacie systémy. Betónové liate podlahy môžu byť skvelou voľbou pri návrhu interiéru kuchýň, kúpelní, chodieb a vstupných priestorov, kde naozaj oceníte ich dobrú údržbu.

Gresové dlaždice

Použitie dlažby je tradičnejšou alternatívou voči liatym podlahám s podobnými údržbovými výhodami. Gresová dlažba má oproti obyčajnej keramickej lepšiu pevnosť a odolnosť proti rozbitiu, keďže sa nepáli len z hliny, ale tiež z jemného kamienkového prachu. Medzi interiérovými dizajnérmi sú populárne v dnešnom dizajne veľkoformátové dlažby z bezšpárovým riešením, ktoré pekne rozširujú priestor a pôsobia s minimálnymi špárami jednoliato a čisto.
Predstavili sme si teda niekoľko v súčasnosti najpoužívanejších typov podláh, okrem ktorých sa samozrejme môžete stretnúť aj s inými riešeniami, ktoré tiež môžu byť vhodné. Ako v našich článkoch často prízvukujeme, neváhajte sa obrátiť na odborných bytových dizajnérov, ktorí vám s výberom vhodného typu podlahy poradia, aj keď nemáte vypracovaný celkový návrh interiéru.

Post a Comment

X

Nechajte nám na seba kontakt alebo pošlite správu a my sa vám ešte dnes ozveme späť.