OSVETLENIE V INTERIÉRI
Osvetlenie by sa dalo v interiérovom dizajne považovať za pomyselnú čerešničku na torte. Výberom osvetlenia môžete interiér doladiť do dokonalosti, ale napríklad prílišným prekombinovaním aj úplne pokaziť. Umelé svetlo scénicky nasvecuje interiér a svojím zafarbením ukáže materiály úplne inak, ako ich vykreslí denné svetlo. Večer teda získava byt, či dom úplne iný nádych a tento zaujímavý jav je dobré využiť vo svoj prospech. Na rozdiel od denného svetla býva svetlo z umelých zdrojov koncentrovanejšie a nie tak rovnomerne rozptýlené. Toto dovoľuje vzniknúť atraktívnym kontrastom medzi svetlom a tmou a možnosti zvýraznenia zaujímavých prvkov v interiéri. Môžu to byť nie len nábytky, či doplnky, ale pokojne aj materiál so zaujímavou štruktúrou: betón, drsnejšia omietka, drevo s prírodnou kresbou, prípadne rôzne obklady a iné.
Druhovo môžeme osvetlenie rozdeliť na hlavné, pracovné a doplnkové – náladové. Hlavné osvetlenie vychádza väčšinou zo stropného svietidla, ktoré môže byť vsadené, prisadené, alebo zavesené. Prisadené a tak isto aj vsadené svietidlo v tomto prípade rozptýli svetlo rovnomernejšie po miestnosti, pretože väčšia časť jeho zložky sa odrazí po strope. Účelom hlavného osvetlenia je vytvoriť podklad a praktickým spôsobom nasvietiť priestor, tak, aby v ňom človek videl a vnímal všetky prvky. Nemalo by byť ani silné (jednotlivé potrebné činnosti totiž osvetľujeme pracovným svetlom a je dobré nechať vyniknúť aj doplnkové dekoračné osvetlenie), ani príliš slabé (nič nie je ľudskému oku nepríjemnejšie ako šero). Pracovné svetlo slúži jednotlivým činnostiam. Spadá sem napríklad príprava jedla, čítanie, písanie, v prípade žien maľovanie, v prípade mužov holenie si tváre a iné. Pre toto osvetlenie volíme silnejšiu intenzitu a je viac koncentrované (smerované na konkrétne miesto) ako hlavné osvetlenie. Tretím druhom osvetlenia je doplnkové, alebo dekoračné nasvietenie. V úvode spomenuté scénické nasvietenie interiéru prostredníctvom zvýraznenia konkrétnych prvkov je doménou práve dekoračného osvetlenia. Zdroje môžu byť rôzne: zavesené svietidlá, stojankové lampy, osvetľovacie pásy, či rôzne skryté, integrované systémy.
Teplota svetla je meraná v Kelvinoch a je povinnosťou každého výrobcu informovať o nej na obale. Stupnica prechádza od teplého svetla (okolo 2000K) cez neutrálne (približne 3000-5000K) po studené (6000K-10 000K). V interiéri by sme nikdy nemali používať studenšie svetlo, ktoré má modrastý nádych a pôsobí chladne. Neutrálne, alebo aj biele je vhodné použiť do technických miestností a komunikačných priestorov, pretože na niekoho môže tiež pôsobiť chladne. Vhodné aj použitie neutrálneho svetla v prípade pracovného osvetlenia. Do obytných miestností sa tiež viac hodí svetlo teplejšie, s mierne žltým nádychom.
Z kompozičného hľadiska aj tu platí pravidlo: menej je viac. Neodporúčame kombinovať priveľa dizajnov svietidiel, prehnať to s počtom visiacich lámp. Tie sú v interiéri samostatná kategória a treba si na komponovanie visiacich svietidiel dať pozor, pokiaľ teda nechcete dosiahnuť neusporiadaný až chaotický dojem, ktorý je doménou ´´hispterských,, interiérov. Inak je vhodné zvoliť si jednu oblasť, ktorú chcete zvýrazniť. Môže to byť jedálenský stôl, barový pult alebo konferenčný stôl v obývačke. V prípade decentne zvolených visiacich svietidiel je môžná aj kombinácia, ale primárne odporúčame zvoliť iba jeden typ visiaceho svietidla.
Je dobré uvedomiť si, že hoci sú jednotlivé svietidlá v rôznych miestnostiach, treba pri nich uplatniť istý dizajnmanuál a snažiť sa ich vizuálne zjednotiť. Pokiaľ sa však osvetlenie zvolí vhodne a vkusne, môže sa interiér večernej návšteve predviesť doslova v inom svetle.